Szabadság

„Semmilyen áldozat nem elég nagy a szabadságért vívott harc során.”
Nelson Mandela


Személyes történet a szabadságról

„Még az fogott meg a Kossuth téren, hogy egy ponton az ÁVH, vagy ki más, kioltotta a közvilágítást, gondolván, hogy majd félünk a sötétben. Ekkor már októberi korai este volt. Szinte egyszerre, a tömeg meggyújtotta a kéznél lévő újságokat és ezek 1-2 percig bevilágították a teret. Szívmelegítő volt ennyi Szabad Népet égni látni.”
Veress Bulcsú: 56 történet című könyve – Amerikai magyarok személyes emlékei 1956-ról

 

Kiválóságaink gondolatai a szabadságról

 

Üzenőfal a szabadságról

„Mindent, amiért élni érdemes: a halál szürkét széttörő napsütést, a Hazát, a családot, a szerelmet. Az életet!”
Szabó Tibor

„A szabadág a kötöttségektől való mentesség. Ez persze egy ideáltipikus állapot,és a huszonegyedik század rohanó embere számára elérhetetlen. Napjainkra lefordítva a szabadág inkább azt jelenti, hogy csak olyan kötöttségek korlátoznak, amelyeket szívesen elfogadunk.”
Kinga, pr tanácsadó

„Számomra a szabadság fogalma szorosan egybefonódik a természettel, a természetességgel. Igazán szabadnak csak akkor érzem magam, ha a hátam mögött hagyom egy hétvégi kirándulás alkalmából a civilizáiót. Egyébként pedig azt jelenti, hogy nem kérnek folyamatosan számon és a magam ura vagyok”
Barbara, tanuló

„Számomra a szabadság az a végtelen örömteli érzés, amikor kijövök az Urániából a Kolorádó Kid című filmből és ugyanazon városban érzékelem néhány perc elteltével a fojtogató rabságot és a szabadságot.”
Graf Ádám, programozó

„Márai Sándor:Mennyből az angyal”
Madár Emese

„Amikor a gyermekeknek szabadon elmondhatom, hogy a múltban és a jelenben épített alapok mutatják meg, milyen lesz a jövőbeni menedéke. A szabadság az, amikor tapasztalataimra építve elmondhatom a gyerekeknek a jó és a rossz alap tulajdonságait, építkezéseik következményeit.
Szabadság az, amikor a \"személyiségi jogok"\ hazug falát nem kell felépítenem arra az útra amelyen egy induló élet tovább szeretne menni.”
Mácsodiné Milotta Krisztina, tanítónő

„A szabadságot soha nem adják örökre; azért minden nemzedéknek meg kell küzdenie.”

„A szabadság nem azt jelenti, hogy azt csinálok, amit akarok. A szabadság valójában azt jelenti, hogy teljesen alávetem magam az igazságnak, s nem pedig az igazságot magamnak. Az igazság és a szabadság vagy mindig együtt jár, vagy mindkettő nyomorultul elvész...1956 megmutatja a szabadság igazi arcát...”
Ádám, egyetemi hallgató

„A szabadság szót (...) túl sokszor hallottuk emlegetni túl könnyedén, túl sokszor hallottuk, amint visszaéltek vele, és túl gyakran alkalmazták épp az ellenkezőjére. Élei lepattogzottak, fénye túlságosan megkopott az agyafúrt demagógok száján. (Irwin Shaw)”
Oroján Sándor

„A Szabadság a Szeretet győzelmét jelenti, azé a szeretet \"amelyben nincs felelem\” (1.János levél 4,18.)
„A Szabadság a Szeretet és az Igazság jelenlétét jelenti, aki egyben Jézus Krisztus”
A szeretet és a szabadság kapcsolatát valaki így fogalmazta meg:„A szeretet a szabadság forrása” (Roger Schutz)”
Bálint Csaba, orvos

„1956. október 23. pontosan az 500. évfordulója 1456. október 23-ának, amely Kapisztrán Szt János halálának 500. évfordulója, és az ő ünnepe is egyben. Hadd álljon itt egyetlen mondat Kapisztrán Szt Jánostól: egy mondat, amely meghatározta a szabadság 1456-os diadalát, szólt 1956-nak is és egyben szól a mának és a jövőnek: „Ki a kezdetet adta, a befejezést is meg fogja adni!” (Kapisztrán élete, 5.oldal) Evvel a mondattal döntött Kapisztrán Szt János Nándorfehérvárnál arról, hogy engedélyezze a fellelkesült kereszteseknek a török balszárny "idő előtti" vagy "nem tervezett" megtámadását 1456. július 22-én, amely a török ágyúk elfoglalásához és azoknak saját seregük ellen fordításához, majd a csata kimenetelének végső megpecsételéséhez vezetett.”
Bálint Csaba, orvos

„Azt, hogy ezt a levelet Önöknek írhatom!”
Hellinger János

„Szabadság: a LÉLEK szabadsága. Olyan érzés, amely fölemel és nem fojtogat. A LÉLEK meghatározza a tudatot. Akinek a lelke szabad, tudatosan él és cselekszik. A cselekedeteink pedig meghatároznak minket, embereket. Nézzünk körül a Világban...! Mit cselekszünk, mint ember...?! Ahhoz, hogy felemelkedjünk, tenni kell a szabadságért... A LÉLEK szabadságáért!”
Igaz Bálint, testnevelő tanár

„Bármilyen körülmények között, bármilyen helyzetben hű maradni a bentről, lelkünk mélyéről jelző hitünkhöz, értékrendünkhöz. Ma sok mindent „szabad”, amit tömegesen tesznek - de vajon valóban ők a szabadok? A szabad ember szabad akkor is, ha rácsok közé zárják, vagy rácsokkal valahonnan kirekesztik, vagy visszafogja magát. Most eltűntek a rácsok!
Micsoda jelképes, mégis szeretetteljes gesztus, hogy 23-án bejárhatjuk a Parlament épületét! Valóban szabad most már ezt is!
„A lélek kész, de a test még erőtelen”- mondja Pál apostol. S valóban, a minden körülmények között szabadnak megmaradt lelkeknek most még sok olyan lehetőséget meg kell teremteni, hogy ténylegesen élni tudjanak szabadságukkal, élhessenek elhívatásuk szerint, és ne kelljen olyat tenniük, ami meghasonláshoz vezeti őket.
MI MAGYAROK MÁR SZABADOK VAGYUNK! Már mindent megéltünk, és még mindig itt vagyunk! Nem tudtak minket semmilyen eszközzel kiirtani, se ágyúkkal(1526), se tankokkal(1945,1956), se ideológiákkal(1945-89),a szabadosság elve sem rázott szét minket, hogy semmikké porladjunk! Itt vagyunk, és itt leszünk, mert itt a helyünk - és szabadon, mert erre hívattunk el!
...És az Isten valóban megáldja a magyart!”
N. Pádár Ágnes, kézműves - vállalkozó

„Nekem először is a szabadság az, hogy Magyarország szabad és független legyen!Nem korlátozni senkit,szabad akaratában, gondolkodásában, cselekedetében,elfogadni mindenkit olyannak, amilyennek a teremtő megalkotta!”
Elekné Piroska, nyugdíjas

„A szabadság számomra önmagam ismerete, az igaz döntéshozatal és cselekvés bátorsága. A szabadság ugyanakkor a korlátaim emberi alázattal való elfogadása. Nem megalkuvás - alázat. Szabad akaratom kincs: akkor élek vele úgy, ahogy emberhez méltó, úgy döntök, hogy annak akaratát követem, akitől az enyémet kaptam. A teljes szabadság a Jó mellett való kiállás, küzdelem, tanúságtétel. A teljes szabadság - szolgálat.”
Király Eszter, egyetemi hallgató

„A szabadság az is, hogy sétálhatunk minden nap akár a Kossuth téren is, a szabadság az is, hogy Nemzeti Ünnepünkön bemehetünk az Ország Házába ...”
Botlik Benedek, szoftverfejlesztő

„A rend az élet alapja. Ahol rend van, ott szabadság van. József Attila több versében a szabadság iránti vágyát lírába öntve fogalmazza meg, és mint emberi értéket -az igazsággal együtt- méltatja. "Jöjj el szabadság! Te szülj nekem rendet,jó szóval oktasd,játszani is engedd szép,komoly fiadat!"”
Fűzi József, nyugdíjas