Sajtószoba

Állami megemlékezések november 4-én az Emlékezés Napja alkalmából

Az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésének és a szovjet csapatok bevonulásának 54. évfordulója alkalmából - a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium által - szervezett állami ünnepségeken közjogi méltóságok, civil szervezetek, egyházak és diplomáciai testületek képviselői és sok száz állampolgár emlékezett a forradalom áldozataira.

November 4-én csütörtökön reggel 9 órakor a Himnuszra felvonták, majd félárbocra engedték Magyarország nemzeti lobogóját Budapesten a Kossuth téren. Az eseményen részt vett Schmitt Pál köztársasági elnök és Orbán Viktor miniszterelnök is. A  Hősök terén katonai tiszteletadással, a Magyar Honvédség Díszzászlóalja és a katonai fúvószenekar közreműködésével emlékeztek az 1956-os forradalom mártírjaira. Az eseményen részt vettek a közjogi méltóságok, ’56-os szervezetek képviselői, a magyarországi egyházak képviselői, illetve a diplomáciai testületek képviselői.

Délelőtt a Parlamentben átadták a Mindszenty Társaság díját. A Mindszenty-emlékérmet Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyés püspök, aki Mindszenty József bíboros szellemiségében végzi tevékenységét, Koltay Gábor filmrendező - aki többek között Mindszenty - a fehér vértanú című filmjével sokat tett "az egészséges Mindszenty-kultuszért" - és Nagy László doktorandusz hallgató - aki Mindszenty József 1941. április és 1945. október közötti életútját kutatja - kapta. Lezsák Sándor az Országgyűlés alelnöke az eseményen bejelentette, hogy Mindszenty-konferenciát rendeznek márciusban.

Simicskó István honvédelmi államtitkár a Honvédelmi Minisztérium által szervezett megemlékezésen XXIII. kerületi Juta-dombnál felállított katonai emlékműnél arról beszélt, hogy az ’56-os hősök tettükkel visszaadták a nemzet önbecsülését, amire már lehet építeni. Az a rendszer, amely ellen 1956-ban felkeltek az emberek, a rettegés és a félelem, az elnyomás és a bizonytalanság, a besúgás, az ÁVH és az ÁVO rendszere volt. Mint hozzátette, a magyar nemzet nyolc év alatt fel tudott állni, és bebizonyította a mostani generációnak és az egész világnak, hogy képes kiállni az igazáért. Rámutatott arra, hogy a Juta-dombnál felállított emlékmű azoknak a soroksári, pesterzsébeti nemzetőröknek, felkelőknek és esztergomi légvédelmi tüzéreknek állít emléket, akik ott harcoltak 54 évvel ezelőtt a szovjet tankokkal szemben. Nem sok katonai győzelme volt a honvédségnek 1956-ban, de a Juta-dombnál győztek, az a művelet sikeres volt, ezért az ott egykor szolgálatot teljesítő katonákat, nemzetőröket a legmagasabb elismerés kell, hogy övezze.

A Politikai Foglyok Országos Szövetsége (POFOSZ) az 1956-os forradalom és szabadságharc utcai harcaiban elesett ismeretlen hősök tiszteletére állított fehér márványkeresztet. Az eseményen Rétvári Bence parlamenti államtitkár beszédében elmondta, hogy az 1956-ra emlékezés során nem szabad csak pár "nagy névre" visszagondolni, hiszen azzal távolivá válhat ez a kizárólag "hétköznapi emberek" által végrehajtott forradalom. Mindenkinek meg kell találnia "saját 56-ját", felelevenítve az igazi hősöket, azokat, akik bármiféle külföldi minta vagy nagy államférfiúi előkészítés nélkül lettek a szabadságharc kulcsfigurái. Az ország iránti tisztelet helyreállítása érdekében jelenleg is az 54 évvel ezelőttihez hasonló méretű nemzeti összefogásra van szükség.

Schmitt Pál köztársasági elnök a rákoskeresztúri Új köztemetőben először a 300-as parcellánál található központi sírhelynél helyezett el koszorút, majd Nagy Imre egykori miniszterelnök és a névtelen elesettek sírjánál rótta le kegyeletét.

15 órakor megemlékezést tartottak a Fiumei úti nemzeti sírkert 21-es parcellájánál, az 1956 hősi halottainak emlékművénél is. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes koszorút helyezett el a kormány nevében. Jelen volt az eseményen Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke is.

18 órától a Szent István Bazilikában Berkes Kálmán vezényletével elhangzott Mozart Requiem című zeneműve, ahol jelen volt Schmitt Pál köztársasági elnök is. A nemzeti gyásznap rendezvényeinek zárásaként 19 óra után több száz ember fáklyákkal vonult a Kossuth térre, ahol katonai tiszteletadással a Szózat hangjaira vonták le a Magyar Köztársaság félárbocra engedett lobogóját, majd a Parlament előtti emlékművön őrlángra állították a Forradalom lángját. Az emlékmű előtt sokan mécseseket gyújtottak.

1956. november 4-én a szovjet csapatok bevonultak Budapestre és leverték az október 23-án kirobbant forradalmat és szabadságharcot. Az országban néhány helyen elszórtan még egy hétig tartott a fegyveres ellenállás. Nagy Imre miniszterelnök családjával és politikustársaival november 4-én menedékjogot kért és kapott a jugoszláv nagykövetségen, de november 22-én a szovjet titkosszolgálat segítségével tőrbe csalták, és a romániai Snagovba hurcolták.

 

Október 23-a volt a Szabadság napja

Több tízezren vettek részt a szabad, kordonok nélküli október 23-ai programokon. A szervező Kormányzati Kommunikációs Államtitkárság célja az volt, hogy a hivatalos eseményeken túl egész nap legyen alkalom a közös, jó hangulatú ünneplésre. A lakossági programok rendkívül sikeresek voltak: a Nyitott Parlamentetet több mint 15 ezren keresték fel, a Szabadság Futamban több százan ettek részt, hogy jelképes, 1956 forint nevezési díjukkal támogassák az október eleji vörösiszap-katasztrófa károsultjait. A Kossuth tér és környéke egész nap tele volt a szabadtéri rendezvények, gyerekprogramok és koncertek látogatóival. Orbán Viktor miniszterelnök délutáni beszédére több mint 25 ezren gyűltek össze a Parlament előtt.

Az Operatív Törzs este befejezte munkáját, zárójelentésük szerint az 1956-os forradalom emlékére október 22-én és 23-án tartott állami megemlékezéseken és programokon semmilyen rendkívüli esemény nem történt, a rendezvények békésen, problémamentesen lezajlottak.

Október 23-a alkalmából állami kitüntetéseket adott át Schmitt Pál köztársasági elnök, Orbán Viktor miniszterelnök, Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes és Kövér László az Országgyűlés elnöke. A díjazottak listáját és az átadóról készült fotókat megtekinthetik a http://oktober23.magyarorszag.hu/buszkeseg.html oldalon.

Budapest, 2010. október 23.

Kormányzati Kommunikációért Felelős Államtitkárság
Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium

 

Népszerűek az október 23-i Szabadság napja programjai

A Jászai Mari térről délelőtt startoló Szabadság futamon több százan, a Nyitott Parlament rendezvényen eddig körülbelül 4 ezren vettek részt. Az Operatív Törzs jelentése szerint a nemzeti ünnep alkalmából tartott állami rendezvényeken semmilyen rendkívüli esemény nem történt. Egy idős ember rosszul lett a Parlamentben tartott séta során, őt azonnal kórházba szállították.

A programok 16 órakor Jerzy Buzek, az Európai Parlament elnöke, majd Orbán Viktor miniszterelnök beszédével folytatódnak a Kossuth téren. Ezután Szabadság koncertek kezdődnek: fellép a Csík Zenekar, Ferenczi György és a Rackajam, a BM Duna Művészegyüttes, Úzgin Üver és a Belmondo.

Továbbra is - 1956-ot idéző - történelmi hangulatban közlekednek városszerte a 4-es és 6-os villamosok.

Budapest, 2010. október 23.

Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium
Kormányzati Kommunikációért Felelős Államtitkárság

Rendhagyó programok várnak minden korosztályt a nemzeti ünnepen
Október 23. A szabadság napja!


Rendhagyó helyszínen, egy Moszkva téri villamoson jelentette be Nagy Anna kormányszóvivő az idei október 23-i ünnep programjait. A helyszínválasztás tudatos, ugyanis a kormány idén először a protokolláris eseményeken túl a ma fiataljaihoz is szóló valódi nemzeti ünneppé kívánja tenni október 23-át. A Kossuth téren egész napos családi programok, koncertek várják az érdeklődőket, a „négyes-hatos” villamos is ünnepi hangulatban közlekedik október 20-a és november 4-e között.

Október huszonharmadikát a Szabadság napjaként kívánjuk ünnepelni, hiszen egy olyan napra és időszakra emlékezünk, amelyre méltán lehetünk büszkék. Szeretnénk, ha ez az ünnep nemcsak azok számára lenne fontos, akik személyes élményekkel kötődnek hozzá, hanem minden magyar állampolgárnak. Ezért a nemzeti ünnep programjait is úgy szervezzük, hogy azok mindenki számára elérhetőek legyenek, minden korosztály számára élményt nyújtsanak” - hangsúlyozta Nagy Anna kormányszóvivő. Hozzátette, hogy világszerte ismertek 1956. október 23-án lezajlott események, amely a magyar emberek szabadságának napja volt, egy félelem és hazugság nélküli ünnep, emlékezni is csak így érdemes rá.

Az ünnepre készülve október 20-tól „ötvenhatos hangulatban” közlekednek a fővárosi Moszkva térről induló, több forradalmi helyszínt (pl. Széna tér, Blaha Lujza tér, Corvin köz) érintő 4-es, 6-os villamosok. Több megállóban egy-egy a forradalmat idéző fotó, idézet várja az utazóközönséget, illetve félperces, a forradalmat idéző bejátszások szólalnak meg.

A programok október 22-én már elkezdődnek, 15 órakor a Műegyetemnél ünnepi megemlékezés lesz, ahol Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter mond beszédet. A Műegyetemtől fáklyásmenet indul - Csepel teherautókkal az élen - a Bem térre, majd onnan a Kossuth térre, ahol 19 órakor fellobban a Forradalom Lángja a megemlékező menetben résztvevők, politikusok, sportolók, művészek, közéleti személyiségek jelenlétében. A napi program szervezői: a KIM, az ’56-os Alapítvány, a Rákóczi Szövetség, a Budapesti Műszaki Egyetem.

Október 23-án a nemzeti lobogó felvonásával kezdődik a nemzeti ünnep. Egész napos, családi programok várják az érdeklődőket a Kossuth téren. A gyermekek számára 10 órától a szabadság, a bátorság és a hősiesség témáiban rajzversenyt hirdettek , 11 órától Kolompos koncert, délután 14:30-tól pedig Alma koncert lesz.

A Parlamentet is megnyitják a közönség előtt, 18 óráig lehet sétálni az Országház folyosóin. 10 és 14 óra között az 1956-os forradalomról szóló filmeket vetítenek a Film-sátorban (Az eltüsszentett birodalom; Eldorádó; Szabadság, Szerelem). Középiskolások, egyetemisták, illetve bárki, aki elég tudást érez magában, interaktív ismeretterjesztő játékra nevezhet be, amelyet „Azok a pesti srácok” címmel rendeznek meg. Délelőtt a téren korabeli - a Magyar Rádió és a Szabad Európa Rádió adásaiból szerkesztett- rádióműsor szól majd.

Egykori és mai olimpiai bajnokokkal is lehet találkozni a melbourne-i olimpia hangulatát idéző Sport sátorban.

16:15-kor a Kossuth téren Orbán Viktor miniszterelnök mond ünnepi beszédet.

Ezt követően a hangulatról a Nádor utca és Kossuth tér találkozásánál rendezett Szabadság koncertek gondoskodnak. Fellépők: a Csík Zenekar, Ferenczi György és a Rackajam, a Mókus és Fabula Rasa, a BM Duna Művészegyüttes Úzgin Üver és a Belmondo.

A programokhoz kapcsolódik a 10 órakor Jászai Mari térről startoló Szabadság futamnak elnevezett jótékonysági futás. A befutó a Széchenyi Fürdőnél lesz, a táv hossza 3 km. A futamba bárki nevezhet, a nevezési díj 1956 Ft. A bevételt a vörösiszap katasztrófában károsult települések megsegítésére ajánlják fel.

Kormányzati Kommunikációért Felelős Államtitkárság